Szkoła Podstawowa nr 78 im. Mikołaja Kopernika

ul. Jedności Narodowej 195, 50-303 Wrocław


Wydarzenia

 

Spotkanie z panią Agnieszką Gil w Bibliotece Grafit

Po długiej przewie spowodowanej pandemią, znów mogliśmy odwiedzić Bibliotekę Grafit. Zaprosiła nas na spotkanie p. Agnieszka Gil - zaprzyjaźniona pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, oraz pani kierownik Biblioteki pani Marta Gref. 

 


Cały Wrocław czyta - w Parku Grabiszyńskim

W czwartek uczestniczyliśmy w imprezie czytelniczej "Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu" w Parku Grabiszyńskim. Jak zwykle było wesoło i kolorowo!


Pierwsze zakupy z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa :)

Są książki, o które prosiliście i wiele, wiele ponadto :). Długie zimowe wieczory możecie spędzić w miłym towarzystwie ulubionych bohaterów książkowych!


Dzień Pluszowego Misia :)

 


"Każdy jest ważny" - zajęcia z pisarką i animatorką kultury, panią Agnieszką Gil

Pani Agnieszka zaprosiła uczniów klas trzecich do wspólnych przemyśleń na temat tolerancji, akceptacji, współżycia w grupie, przyjaźni.

 


23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data jest symboliczna dla literatury światowej – 23 kwietnia zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Nasze przedszkolaki zabawiły się w małych detektywów – tropiły książkowych przestępców. One doskonale wiedzą, że książki trzeba szanować i nie dopuścić do ich zniszczenia!


Walentynkowe serca dla biblioteki i ... bibliotekarki :)

 


25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

W zeszłym roku szkolnym właśnie o tej porze klasy I-III poznały misia Kopernikusia. Każdy uczeń zabierał Go do domu i czytał misiowi swoją ulubioną bajkę. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany urządzenia wystawy prac plastycznych uczniów, którzy zilustrowali czytane misiowi książki. Małą jej namiastkę postanowiłam stworzyć dziś. Oto Wasze prace:

 

 


Kochani Rodzice i Opiekunowie naszych Pierwszoklasistów!

Instytut Książki przygotował dla naszych dzieci projekt czytelniczy "Mała książka - wielki człowiek", którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Dziś uczniowie klas pierwszych otrzymali bezpłatną" Wyprawkę Czytelniczą", w skład której wchodzą: książka "Pierwsze abecadło" zawierająca antologię tekstów najlepszych polskich autorów książek dla dzieci, broszura "Ksiażką połączeni, czyli uczymy się czytać razem " stanowiaca poradnik dla rodziców i opiekunów, podpowiadający jak wspierać dziecko w nauce czytania, oraz "Kreatywny alfabet" - plakat z literami do wycinania. Projekt jest bezpłatny a więcej na jego temat oraz na temat wspierania dziecięcego czytelnictwa można znaleźć na stronie www.wielki-czlowiek.pl


5 listopada - Dzień Postaci z Bajek

Którz z nas nie ma swej ulubionej postaci z bajki? Dziś zabawiliśmy się w utworzenie listy "Top od the top" ulubionych postaci uczniów SP78.

Wstępne wyniki:

Po podsumowaniu wszystkich głosów okazało się, że ulubioną przez większość uczniów postacią jest Harry Potter - co chyba nie jest niespodzianką ;). Na drugim miejscu znalazły się ex aequo: Fajniaki i Pikachu, a na trzecim - także ex aequo - świnka Peppa oraz mali detektywi Lasse i Maja.

Głosowaniu towarzyszyła też dobra zabawa, twórczość plastyczna i przebieranki za ulubione postacie

W kasach pierwszych rozdane zostały Wyprawki Czytelnicze rozesłane przez Instytutu Książki w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek".

 

A to nasza Galeria:


29 września - Dzień Głośnego Czytania

"Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie" (Iwona Chądzyńska, Pięć najważniejszych korzyści z czytania). Czytajmy więc, bo czytanie to także świetna zabawa!


2020/2021


25 Listopada - Dzień Misia

 

Przez cały tydzień najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dedykowanych właśnie misiom. Każda klasa otrzymała też swojego misia Kopernikusia, któremu przez najbliższy miesiąc będzie czytać książki. Co z tego wyniknie, zobaczycie niebawem :)

 


Nowe książki w naszej bibliotece

Zbiory biblioteki wzbogaciły się ostatnio o wiele pięknych i wartościowych książek. A to za sprawą darczyńców, państwa Rybickich, którym składamy serdeczne podziękowania!

 

Kilka ciekawych pozycji otrzymaliśmy także w prezencie z okazji 60-lecia naszej Szkoły. Będzie co czytać! :)


2019/2020

Wiosenne Czytanie w Ogrodzie Botanicznym

Dzieci ze świetlicy szkolnej i Kółko Książkomaniaków uczestniczyły w imprezie czytelniczej z cyklu "Cały Wrocław Czyta". W pięknej scenerii Ogrodu Botanicznego wysłuchały interpretacji wiersza J. Tuwima "Ptasie radio" w wykonaniu pani wiceprezydent Wrocławia, szukały ukrytych skarbów i mniej ukrytych ptaków.


Przytulnie się zrobiło...

A wszystko dzięki Zuzi! Jak niewiele czasem trzeba, aby uszczęśliwić innych :)

 


Rozstrzygniecie konkursu "Szkolne przygody Słodziaków"

W konkursie brały udział wszystkie klasy I-III. Uczniowie czytali przygody sympatycznych Słodziaków, rysowali, pisali opowiadania i tworzyli własne komiksy. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone i zaprezentowane w szkolnej bibliotece. 

 


Uroczystość przyjęcia uczniów klasy pierwszej w poczet czytelników biblioteki szkolnej

W tym roku Pierwszakami zajęli się czarodzieje z Hogwartu. Każdy uczeń spróbował swoich sił w czarach, został też "zbadany" przez Tiarę Przydziału.


10. Urodziny Gilgotek

W sobotę świętowaliśmy razem z p. Agnieszką Gil dziesiąta rocznicę Gilgotek. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w Bibliotece Grafit. Jak na prawdziwe urodziny przystało, były kwiaty i prezenty, były zabawy i baloniki, no i oczywiście wspaniały tort urodzinowy. A my życzymy Gilgotkom - i sobie samym - wielu następnych magicznych i niezapomnianych spotkań z opowieściami pani Agnieszki!

 


29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Z tej okazji czytaliśmy głośno w klasach młodszych i starszy, a na szkolnym korytarzu klasa 4 a otworzyła Punkt Wymiany Książki Przeczytanej.

Pierwszaki na pierwszym spotkaniu z panią Agnieszką Gil

Klasa pierwsza zainaugurowała czytelniczą GILotynę. Pani Agnieszka Gil zaprosiła dzieci na poszukiwanie pirackiego skarbu. Szukaliśmy wszędzie: koło fontanny, na placu zabaw i na samym szczycie Wzgórza Słowiańskiego. Ale znaleźliśmy go dopiero w ... Bibliotece Grafit :). Tam każdy może znaleźć coś dla siebie!


2018/2019

"Jak nie czytam, jak czytam"

Dziś, razem z miłośnikami książek z całej Polski, biliśmy rekord czytania w jednym momencie. Na kilka minut zamieniliśmy podręczniki na coś bardziej "wciągającego" ;)


Gilotyna - ucinamy sobie pogawędkę o książkach ;)

W czwartek pani Agnieszka Gil - nasza zaprzyjaźniona pisarka - zaprosiła nas na pogawędkę o książkach do Biblioteki Grafit. na kolejnym spotkaniu z cyklu Gilotyna rozmawialiśmy o pisarzach, książkach, i pisaniu - nie tylko książek. Kto wie, może niektórzy z obecnych uczniów pójdą w ślady pani Agnieszki?

Literacka Gra Terenowa "Trzynasty gość" oficjalnie zakończona!

Po dogrywce pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy 4c. Tym samym drugie miejsce zajęła drużyna klasy 7b a na miejscu trzecim uplasowały się trzy drużyny: 4a, 6b i 7a. Gratulacje! Rozdanie nagród podczas Gali Talentów 19 czerwca na sali gimnastycznej :)

Wspomnijmy, jak to było ...


Spotkanie z panem profesorem Janem Miodkiem w Bibliotece Grafit

 


Książkomaniacy na Wiosennym Czytaniu w Ogrodzie Botanicznym


Wyniki Literackiej Gry Terenowej 2018

klasa  zdobyte punkty
4a 27
4b 12
4c 28
5a 0
5b 0
6a 19
6b 27
7a 27
7b 28

 Jak widać, czeka nas dogrywka między klasa 4c a 7b.


Zapraszamy na tegoroczną literacką grę terenową!

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji biblioteka i Kółko „Książkomaniaków” organizuje 26 kwietnia literacką grę terenową. W tym roku gra oparta jest na książce Martina Widmarka „Trzynasty gość”. Możecie ją wypożyczyć w bibliotece szkolnej albo w Bibliotece Publicznej Grafit. Każda klasa wyznacza dwu-trzyosobową drużynę, której zadaniem będzie dotrzeć do siedmiu stacji i wykonać zadania związane z treścią książki. Na zwycięską drużynę czekają nagrody i dodatkowe punkty w Lidze Klas.


Młodzi miłośnicy książek w konkursowych szrankach

W styczniu uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursach literackich: "Moja ulubiona postać z książki" i "Zimowy wiersz". Zwycięzcy to: Lisa Bohdan, Oliwia Kubacka, Maciek Wąs, Julia Walczak, Oliwia Fegecyn, Julia Szczepańska, Jakub Molendowski i Denis Tylyk. Konkursowe prace możecie podziwiać na korytarzu pierwszego piętra.


Nasza bookcrossingowa szuflada już działa

Kółko biblioteczne zaprasza do wymieniania się książkami w naszym punkcie bookcrossingowym przy wejściu do szkoły. Bookcrossing polega na nieodpłatnej wymianie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach takich jak nasza szuflada, po to, aby znalazca mógł je przeczytać i podać dalej.


Wystawa prac Olgi Harlender

Galeria biblioteki zaprasza na wystawę młodej uzdolnionej artystki Olgi Harlender - "Skok w nadprzestrzeń".


Dzień Pluszowego Misia

W dniu ulubionego pluszaka odbyły się konkursy i zabawy, a uczniowie - również ci najstarsi, mogli bez żenady pobawić się misiami ;)

 


5 listopada - Dzień Postaci z Bajek

 


Przyjęcie Pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej

Tradycyjnie październik to miesiąc zmian dla naszych Pierwszoklasistów. 16 października zostali pasowani na ucznia a zaraz po tym złożyli Przysięgę Czytelnika. Zanim to się stało, musieli przejść wiele prób. Na szczęście zaliczyli je na szóstkę!


2016/2017

"Jak nie czytam, jak czytam!"

1 czerwca uczniowie w całej Polsce po raz kolejny bili rekord jednoczesnego czytania. My włączyliśmy się w Akcję na sportowo.

Podziękowania


8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony"

Tradycyjnie, choć w mocno okrojonym składzie - większość Książkomaniaków "męczy się" na zielonej szkole - odwiedziliśmy Targi książki "Dobre strony". W tym roku wydawnictwo Zakamarki przygotowało dla nas grę terenową, która dostarczyła nam wiele zabawy. Do zobaczenia za rok!


"W podróży ze Stasiem i Nel" w Szkole Podstawowej nr 20

Tradycyjnie już nasi Książkomaniacy wzięli udział w konkursie czytelniczym, organizowanym przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 20 we Wrocławiu. Zabawy było co niemiara. Z naszą wiedzą na temat książki "W pustyni i w puszczy" też nie było najgorzej.

Na koniec tradycyjne zdjęcie "za kratkami" ;)


 

8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Tak więc biblioteka szkolna dziś świętuje. Goście mogą liczyć na słodki poczęstunek i zabawę z nagrodami.


 Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich uczciliśmy książkowymi podchodami


Czy ktoś wzywał detektywa?

Nasz sympatyczny student Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego odbywający praktyki w szkolnej bibliotece zaprosił uczniów klasy pierwszej na ciekawa lekcję, podczas której dzieci tropiły książkowych niszczycieli.

 

 

2017/2018